Értsük meg együtt mit jelent az újabb Napelem adó

Ismét tele a sajtó a napelem rendszerekkel, mert újabb adót vetettek ki rájuk. Az alábbi cikkben szeretném érthetővé tenni pontosan mit is jelent ez?

Nem szeretnék a cikkben politizálni, elveket és egyéb filozófiai témákat feszegetni, csak a tényekről fogunk beszélni.

Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szóvivője szerint: a napelemmel napközben megtermelt áramot nem lehet “kamrában” tárolni, betáplálják a rendszerbe, és elosztják, de este a fogyasztó nem feltétlenül az általa termelt áramot fogyasztja, hanem az ország más pontján termelt energiát, vagyis használja a rendszert.

Ez az indoklás, hogy miért van szükség az adóra. Ezt most elfogadjuk és túllépünk rajta, nézzük mit jelent a gyakorlatban.A releváns rendelet nagyon száraz és nehezen értelmezhető sok a félreértés. Ha érdekli ide kattintva eléri a rendeletet.

Így működik valójában:

Először a fogalmakat kell tisztáznunk.

kW – teljesítmény mértékegysége, ebben az esetben az inverter betáplálási teljesítményét jelenti

kWh– a villamos energia mértékegysége

Elosztói Teljesítménydíj – A jövőbeni adó, jelenleg 0 Ft. FONTOS! hogy ne keverjük össze rendszerhasználati, vagy bármilyen egyéb díjjakkal! A lakosság számára ez egy új fogalom! Mértékegysége FT / KW / ÉV, tehát évente egyszeri költség!
Ebben rendeletben szerepelnek a díjak

A képlet:

Összes megtermelt energia mennyisége (kWh)   ̶  betáplált energia mennyisége (kWh)  = Termelési különbség (kWh)

 Termelési különbség (kWh) / Összes megtermelt energia mennyisége (kWh) = Adó alap hányados

 4 kW feletti napelem rendszer mérete * (1- Adó alap hányados ) = Adó alap

 Adó alap* Elosztói teljesítménydíj = Adó összege

Nézzük meg ezt értelmezhető példákon:

4 kW inverter teljesítmény alatt továbbra is minden adómentes!

A példa kedvéért vegyünk egy 6 kW-os napelem rendszert ami egy Fronius Symo 6.0-3 M inverterből és 24 db 260 Wattos napelemből áll. Ez pontosan 6.24 kWp napelem teljesítmény. Viszont az inverter betáplálási teljesítménye 6000 W azaz 6 kW. (Nem így nincs túlméretezve a rendszer de ez egy másik cikk témája)

Tehát a rendelet szerint a 4 kW feletti  napelem rendszerek 4 kW feletti része adó köteles ebben az esetben 2 kW. 6 kW – 4 kW = 2 kW.

Egy ilyen rendszer várható éves termelése : 7488 kWh villamos energia.

Ha napközben kevés fogyasztó megy mert vagyunk otthon, sok esetben betáplálunk a hálózatba,  a példa kedvéért legyen az éves szinten betáplált energia mennyisége 5000 kWh.
Ez azt jelenti hogy évente 2488 kWh elfogy mielőtt eljut a villanyórához, mert megy a fagyasztó, a fűtés keringető szivattyúja, stb amikor nem vagyunk otthon.

7488 kWh – 5000 kWh = 2488 kWh Termelési különbség

2488 kWh / 7488 kWh = 0,3322 Adó alap hányados

2 kW * (1-0,3322) = 1,3356 Adó alap

1,3356* Elosztói teljesítménydíj (  ami jelenleg 0 Ft ) = 0 Ft 

Adódnak kérdések:

Mennyi lesz jövőre az Elosztói teljesítménydíj?

Várhatóan 2-3 ezer Forint / kW/ év.
A fenti példa alapján így 1,3356*3000 Ft = 4006,8 Ft / év. Jelenleg a legnagyobb ilyen tétel az ipari fogyasztók esetén 8080 Ft / kW / év.

Hogyan határozzuk meg az Összes megtermelt energia mennyiségét?

Jelenleg választható, hogy becsélés alapján a napelem rendszer méretéből következtet az áramszolgáltató az iparági normák szerint, vagy kiépítünk egy külön mérést ami viszont óriási költség és nem is életszerű.

Összefoglalva:

A március 31 után érvénybe lépő adó idén senkinek nem jelent terhet. A jövőben csak a 4 kW-nál nagyobb inverterrel rendelkező napelem tulajdonosokra vonatkozik és rájuk és csak évente egyszer néhány ezer forintos költség hárul.

 

Ajánlatkérés 1065 Budapest, Révay utca 10. info@profiszolar.hu +36 70 778 24 46