Ezért legyünk óvatosak

Minden egy rövid bejegyzéssel kezdődött pár hete. A világ talán legnagyobb online piacteréről szólt és az elképesztő termékválasztékról. Itt az idő, gondoltam magamban, hiszen a már lestrapált külsejű almás okostelefonomra kerestem külső tokot, ami remélhetőleg megvédi őt még pár évig a külső behatásoktól.

Egy gyors keresés, majd jött a döbbenet. 0.99$-ért gyakorlatilag a világ másik feléről ideküldik nekem a terméket. Azonnal lecsaptam rá! A napokban megérkezett a termék (még mindig nem hittem el, hogy ezért az árért én bármit is megkapok, de úgy gondoltam ennyi kockázat belefér).

Amit kaptam Kínából 0.99$-ért az komolyan elgondolkodtatott azon, hogyan csinálják. Nem szeretnék abba most belemenni, hogy a tok végül kicsit “bő” lett és a pereme alacsony -azaz gyakorlatilag használhatatlan,- mert nem erre szeretném kihegyezni a történetet.

A történet sokkal inkább arról szól, hogyan csinálják. Rövid nyomozás után beigazolódott korábbi sejtésem és innentől válik a napelem részről érdekessé a dolog.

Jelenleg is rengeteg olyan vállalat van Kínában, amely napelemeket gyárt, jelentős állami támogatással, így a végtermék hiába kerül pl. 1.2$ az állami támogatás miatt ez a piacon 0.4$ áron jelenik meg. Jó ez a fogyasztónak? Rövid távon természetesen igen! Napelem rendszernél azonban nem 1-2 hónapra hozunk döntést, hanem 10-30 évre…

top10gyarto2013

2013 TOP gyártói: Óriási japán és kínai dominancia 

Mi történik a gyártóval, ha a Kínai állam úgy dönt, nem támogatja tovább? A korábban irreális kedvezménnyel adott napelem táblákat elkezdi piaci áron adni, ahol gyors ütemben kiderül, hogy nem versenyképes… csőd, felszámolás, majd hihetetlen gyorsasággal tűnik el a piacról. Ilyen történet volt sajnos a világelső (!) Suntech kínai napelemgyár esete és azót is gyakorlatilag hetente hallunk gyárakról, amik megszűnnek a világ túloldalán.

Ön is felteszi a kérdést most: Mi történik az eladott termékekkel ezután? Semmi. A semmi pedig ezt jelenti: se garancia, se terméktámogatás, se pótlás. Ráadásul a kereskedő is megpróbálja kivonni magát a felelőség alól: “Tudja hogy van ez, csődbe ment a gyár”. Ettől a problémái azonban nem fognak megoldódni és jönnek a súlyos százezrek, bármi apróság történik is.

Mi lehet a tanulság? Megbízható gyártót kell választani. Ezzel nem azt mondjuk, hogy az EU gyártók nem mehetnek csődbe, hanem azt, hogy ha már megtörténik esetlegesen a baj, onnantól lesz Önnek valóban fontos, hogy mennyire megbízható cég kivitelezte a rendszerét. 2013-ban több mint 1000kWp lakossági rendszert kiviteleztünk, ez meggyőző referencia bármelyik versenytársunkhoz képest. NE spóroljon meg párezer forintot, cserébe bizonytalan eredetű eszközökért. Persze igaz a védekezés: “Ma már minden Kínában készül”, de nem árt utánajárni a cégnek, amit érdemes szakértőkkel egyeztetve megtenni. Keressen minket, tudunk segíteni.

Update1: Természetesen figyelni kell EU gyártóknál is arra, hogy valódi gyártók legyenek. Azaz ha Távol-Keletről beszerzett napelem cellákat ragasztanak egy fogadó felületre, attól az még nem lesz EU gyártott napelem. (Jogszabályok szerint persze minősülhet annak)

Update2: Páran átküldték emailben a Forbes és a Washington Post cikkeit, amiben a fent említett kínai napelem piac összeomlását 2015-re valószínűsítik. (Facebook oldalunkon megtalálhatóak a cikkek.)

Update3: Eljött 2015 és az EU március 5.én Brüsszelben kitiltotta az alábbi kínai napelem gyártók termékeit: ET-Solar, Canadian-Solar, ReneSolar. (További OEM termékek esetében is korlátozott a forgalom, míg nem tisztázzák a nyereséges forgalomba hozatal feltételeit.) Részletek: ANNEX- General Disclosure

Érdemes megnézni, mekkora szereplőkről van szó a piacon:

TOP 10 napelem gyártó

Ajánlatkérés 1065 Budapest, Révay utca 10. info@profiszolar.hu +36 70 778 24 46