A megújuló energiák a világban

A direkt napenergia két fő metódus során kerül hasznosításra. A helyi fűtésrendszerek és vízmelegítőket lokálisan tudjuk hasznosítani, a fotovoltaikus erőműveket pedig elektromos energia előállítására tudjuk hasznosítani, amit könnyen szállíthatunk és használhatunk, ahol szükség van rá. Ennek ellenére jobb helyben felhasználni helyben a szállítási és átalakítási veszteségek elkerülése végett. Fotovoltaikus (PV) erőművekről fogok bővebben írni.

Sajnos a világ energia ellátásában a PV technológiák csak 0.1%-ot tesznek ki, mert néhány évvel ezelőtt még túl magasak voltak a gyártási és telepítési költségek. A közelmúltban 3-4 éve látható jelentősebb változás ezen a területen.
Az elemzések alapján ez a jelenleg létező legtisztábban gyártható és üzemeltethető energiatermelő technológia. A naperőművek gyakorlatilag, nem igényelnek karbantartást, mivel nincseneke mozgó alkatrészek, amik cserére szorulnának. A legtöbb országban az egyetlen rárakódó költség a naperőmű őrzése, ez a feladat viszont már minimumra csökkenthető modern technológiai eszközökkel. A napenergia termelés jól előrejelezhető, viszont jelenleg nem alkalmas Európai országok teljes ellátására, mivel nincs megfelelő tároló kapacitás a nyáron termelődött többletenergia tárolására.

Geotermikus energia a bolygónk hőjét hasznosítja, ez a metódus is csak 0.1% -ot ér a világ energia igényének kielégítésében. Két technológiai megoldással találkozhatunk.

Geotermikus kondenzációs gőz erőmű, amely gőz turbinák segítségével ,elektromos energiát állít elő. Kerületi fűtés rendszerek, amit épületek fűtésére tudunk használni. Ezek a rendszerek nagyon gyakoriak Izlandon. Magyarországon adottak a geográfiai lehetőségek, viszont központi akcióterv hiányában, sok-sok évbe fog telni mire ehhez hasonló beruházások kezdődnének

A Biomassza alkotó elemei lehetnek mezőgazdasági termékek maradékai, és melléktermékei, étel maradék, fa hulladék és állati trágya. A Biomassza gázt fejleszt amit turbinák égetnek el, hogy elektromos energiát állítsanak elő. Mivel ezek az alapanyagok szinte mindenhol elérhetők egyre népszerűbb és a világ energia ellátásának a 10.2%-át adják.

A szél energia szolgáltatja a világ energia igényének 0.2%-át. A túl intenzív fluktuáció miatt az áramszolgáltatók és a kormányok nem támogatják a technológiát, mivel nehezen, sőt szinte egyáltalán nem tervezhető, így nehezen kontrollálható és szállítható a termelt energia.

A vízerőművek a világ összes energia igényének 2.3 %-át állítják elő, de a technológiát gyakran kritizálják a környezetvédők mert nagy területeket kell elárasztani, hogy megépíthessük ezeket az erőműveket. Így az adott régióban megváltozik a természet, a vadon élő állatok élete, és a biodiverzitás. Túl nagy méretekben akár komoly ökológiai problémát is okozhat, többek szerint az elmúlt évek kínai földrengéseit egy túl nagy méretű vízerőmű okozta, ami nyomást gyakorol a tektonikus lemezekre.

Az Óceán energiáját használva 0.002% -t termeljük, ez a technológia még a mai napig nagyon költséges, mind telepítési mind működtetési szempontból.

A világ energia termelésének 85.1%-át fosszilis energia hordozók biztosítják, nukleáris energia összesen 2%-ért felel.

Így engedélyezzük az áramszolgáltatóknál a napelemes rendszereket. A lehetőségekhez képest igyekszünk a leggyorsabban eljárni.

Ajánlatkérés 1065 Budapest, Révay utca 10. info@profiszolar.hu +36 70 778 24 46