Így kell számolni a napelem rendszerek megtérülését

Sokan a napelem rendszerek megtérülés számítását egy egyszerű szorzásnak gondolják. Ez a módszer rendkívül félrevezető lehet és a valós megtérülés kiszámításához sok adatra van szükségünk és viszonyítási alapokra.

A napelem rendszer megtérülés számítása során az alábbi adatokat kell használnunk:

A napelem rendszer termelési adatai. A legkönnyebben úgy tudunk számolni, ha 1 kWp méretet veszünk alapul és azzal számolunk. A cégünk által forgalmazott prémium minőségű napelemekkel szakszerű tervezés és telepítés mellett az egész ország területén el tudunk érni 1250 kWh/ kWp/ év termelési értékeket. Emellett a vékony rétegű napelem rendszerek telepítésével 1400 kWh/ kWp / év termelési értéket is elérhetünk az ország egész területén, bár ezzel a napelemmel a nagyobb tetőfelületet kell beborítanunk.

A termelési adatok mellett szükség van még természetesen a bekerülési költségre, itt is a legjobb ha 1 kWp-re vetíttet költséggel számolunk.

Napelem megtérülés számítása

A harmadik elem a villamos energia ára kWh-ra vetítve. Ennek összegét megkaphatjuk a villanyszámláról vagy esetleg az áramszolgáltató weblapjáról.

Sokan azt gondolják ez elég is és gyorsan kiszorozzák, hogy ha a napelem 1000 Ft-ba kerül és 100 kWh energiát termel évente amit 1 forintért vesz akkor a megtérülés: 100×1= 100 Ft a megtermelt energia értéke és 1000 Ft / 100 azaz beruházási összeg/ éves hozam jelen értéken = 10 év a megtérülés. Ez rendkívül egyszerű viszont nagyon pontatlan számítás.

A pontos adatokhoz ennél többet kell számolnunk. Figyelembe kell vennünk az éves átlagos energia ár emelkedést ami Magyarországon 7% mindig az előző év adaihoz képest. Természetesen a jövőre tekintve ez az adat még mindig csak jóslat viszont ennél pontosabb adatok nem állnak rendelkezésünkre

Ha kiváncsi arra, hogyan érdemes számolni a napelem kalkulátor segítségével, összeszedtük egy külön cikkben. Röviden: érdemes a rendszer teljes életciklusára átgondolni a fogyasztás alakulását.

Egyes évek eltérhetnek ettől, viszont a sok éves átlag ezt a tendenciát mutatja. Ez a szám már Önmagában megbonyolítja a számítást, hiszen minden évben figyelembe kell venni és már 10 éves távlaton már nagyon komoly különbségeket eredményez. Figyelembe kell venni az energia árak lépcsős kialakítását. Tehát külön kell számolnunk 2 táblázatban a megfelelő fogyasztási adatokkal.

Ha pontos adatokat akarunk kapni teljesen Önállóan kell számolnunk a vezérelt áramot hiszen ezt megint eltérő tarifán vásároljuk. A ezeket az adatokat figyelembe vesszük egy parabola jobb szárának egy részletét látnánk a grafikonon, ha viszont a fenti módszerrel számoltak volna egy egyenes vonalat kapnánk. A megtérülés számításnál figyelembe kell vennünk, ugyan számszerűsíteni nehéz, de az elemzés során, fontos, hogy az energia szolgáltatók lakossági üzletága Magyarországon veszteséget termel. és az energia ára jelentősen alacsonyabb mint az európai átlag. Tehát ha a szolgáltatók egyszer nyereséget próbálnak termelni, az árak korábban említett mértéknél jóval gyorsabban is emelkedhetnek. Az összetett számítást önmagában értelmezni is nagyon nehéz, hiszen egy zsúfolt adat halmazt kapunk amiben rengeteg számot látunk. A legjobb ha egy grafikonon próbáljuk megértelmezni a kapott adatokat.

Olvasson tovább és tekintse meg befektetési összehasonlítónkat

 

Napelem kalkuláció: mennyi időn belül térül meg a rendszer?

A napelem kalkuláció fontos része a napelemes rendszer felállításához vezető úton. Hiszen mindnyájan tudni szeretnénk, milyen befektetést hozunk. Egyáltalán nem mindegy, hogy egy befektetés milyen gyorsan hozza be az árát – és természetesen az sem, hogy ezután hogyan folytatódik.

A napelemes rendszer kalkulátor általában abban van segítségünkre, hogy kitaláljuk, pontosan mekkora rendszerre is van szükségünk. Azt persze fontos tudni, hogy a mi személyes jövőnket egyetlen netes kalkulátor sem látja pontosan előre. Lehet, hogy az egyik idősebb gyerekünk hamarosan el fog költözni otthonról. Vagy éppen új gyermek születik majd, kisbabánk felcseperedik, valaki hozzánk költözik, egyre inkább elektromos eszközökkel dolgozunk majd (a fűnyírótól kezdve a láncfűrészig) és elektromos járműveket használunk majd (a kerékpártól kezdve a robogón át a terejáróig), de mindezeknél is jelentősebb lehet, ha elektromos fűtésre állunk át és fontos az is, hogy hogyan melegítjük fel a vizet otthon.

De vissza a napelem megtérülés témájához: sokan egy egyszerű szorzásnak gondolják mindezt. Vesszük a havi kWh fogyasztásunkat és a villanyszámlánkat, a napelemek nominális energia termelését, szorzunk egyet-kettőt, és meg is van az eredmény.

Nem akarunk senkit elszomorítani, de ennél azért többre van szükség. Az éves átlagos energia ár emelkedés Magyarországon 7%-os, az előző évhez képest (igen, ez a rossz irányba elmozduló kamatos kamat – vagyis, ha a napelemes rendszerek megtérülését nézzük, akkor jó irányba), az energiaszolgáltatók alapvetően veszteségesek, amely változhat a jövőben, így még nagyon nagy energia áremelést hozva.

Egy másik igen lényeges része a bonyolult befektetés-előrejelzésnek az, hogy pontosan hogyan is alakul majd a jövő a napsütéses órák számában. Természetesen lehet (és kell is) a múltbéli adatokat elemezni, de könnyen lehet, hogy hosszabbak lesznek az őszök és telek – vagy épp a tavasz és a nyár. Eltérő napelemes rendszerek egyébként eltérő módon tudják összegyűjteni a napfényt és napenergiát: van, amelyik tavaszi és őszi, kellemes napokon teljesít igazán jól, mások direkt fény esetén.

Aztán ne felejtsük ki az egyenletből a napelemrendszer élettartamát sem: tegyük fel, hogy egy olcsóbb rendszer 5, 5 év alatt visszahozza az árát, majd új inverter vásárlására van szükség néhány hónap múlva. Vagy egy drágább rendszer csak 7 év múlva hozza be az árát teljesen, majd még évekig gyönyörűen termel. Az utóbbi jobban hangzik, nem igaz?

Ajánlatkérés 1065 Budapest, Révay utca 10. info@profiszolar.hu +36 70 778 24 46