Amit érdemes tudni a napelem rendszerekről - Profiszolár

Tudástár

A napelem rendszer árajánlatokban sok kifejezéssel találkozhatunk, amik első hallásra teljesen vagy részben idegennek hatnak. Egyiket, másikat már hallottuk, évekkel ezelőtt a középiskolai fizika órákon, esetleg még kellemetlenebb környezetben, a villanyszámlákat elemezgetve. Az, hogy hogyan is értelmezzük ezeket nem mindig egyértelműek és a sok hasonló kifejezés miatt gyakoriak a félreértések. Nem ritkaság, hogy az interneten vagy akár nyomtatásban megjelenő cikkekben is pontatlanságokkal találkozhatunk. Az alábbi menüben az az alapfogalmaktól egészen specifikus szakmai kifejezésekig adunk könnyen emészthető magyarázatot. Ha igazi csemegékre kíváncsi, olvassa legfrissebb cikkeinket!

Mindannyian kaptunk már villanyszámlát. Tudja pontosan hogy miből áll össze a számla? Azaz a mennyibe kerül 1 kWh energia kérdésre többfajta választ is kaphatunk, egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket használjuk a megtérülés számításnál. Hogyan számoljuk a rendszerhasználati díjat és elfogyasztott energia árát a megtérüléssel? 1 kWh energia ára, a rejtélyes villanyszámla titka. 

Összefoglaltuk a TOP5 paramétert, mielőtt napelemet választana. Hogyan érdemes értékelni egy-egy ajánlatot, illetve milyen saját szempontrendszert állítsunk össze a választás előtt. Fontos! Ez a cikk nem kifejezetten a napelem rendszerek összehasonlításáról szól, inkább a kapott árajánlatok értékelésének menetéről.

Napelem támogatás 2021

Már elérhető a 2021-es otthonfelújítási program keretén belüli 50% támogatás. Pár dolgot fontos figyelembe venni a tervezéskor és kivitelezéskor, illetve fontos tudni, hogy a rendszer utófinanszírozású! Azaz a beépített rendszer / termékek -és itt fontos, hogy a számla 2021.01.01 után készüljön- után jár a támogatás. 50% munkadíj, 50% anyagdíj kerettel. Kérjen tőlünk ajánlatot és segítünk!

Napelem

Fotovoltaikus hatás során energiát előállító eszköz. A fotovoltaikus hatás pedig annyit jelent, ahogy az a szóban is le van rejtve, hogy fényből generálódik elektromosság. Az energiát felhasználhatjuk, vagy tárolhatjuk, speciális esetben akár értékesíthetjük is.

 

Napkollektor

Talán a legszélesebb körben elterjed megújuló energiát használó eszköz. A működési alapelve nagyon egyszerű a napsugárzás infra sugarai melegítik fel a napkollektorban lévő hővezetőt (sok esetben vizet). Így használati meleg vizet vagy fűtésrásegítésre is használható meleg vizet nyerünk. Két fő típus különböztetünk meg a kereskedelmi forgalomban, a sík és a vákuumcsöves kollektort.

Inverter

Az eszköz a napelem rendszerek legfontosabb alkatrésze a napelem táblák után. A feladata az, hogy a napelem modulok által megtermelt egyenáramot az általános elektronikai eszközeink számára használható energiává alakítsa. Az inverterek között is egyre több típus található, fontos tulajdonságuk az átalakítási veszteség, és, hogy a magyar áramszolgáltatókkal elfogadtatható legyen a termék. Gyakran előfordul a szinuszos inverter megnevezés, ami ugyan ezt az eszközt jelenti.

PV napelem

Ez egy rövidítés a napelem már egyértelmű. A PV a fotovoltaikus kifejezés angol megfelelőjének a rövidítése.

kW

Általánosan használt mértékegység az energia teljesítményének jelölésére 1 kW az 1000 W. Egy hajszárító 1800 W azaz 1.8 kW teljesítményű ez azt jelenti, hogy ha 1 órán keresztül folyamatosan használjuk akkor 1.8 kWh energiát fogyasztunk el. A napelem rendszerek esetében sokszor szóban 1-2-3 kW-os napelem rendszerről beszélünk viszont ez a kifejezés nem teljesen pontos, magyarázat a következő szócikkben.
A kWp egy újabb rövidítés a kilowatt peak azaz pillanatnyi csúcsteljesítményt jelent angolul. A napelem rendszerek esetében ez a pontos módja a napelem rendszer pillanatnyi teljesítményének kifejezésére. Fontos kiemelni, hogy ha vásárolunk egy 2 kWp méretű napelem rendszert az nem azt jelenti, hogy 2 db 100 W-os égőt és egy hajszárítót tudunk üzemeltetni vele

kWh

A fenti mértékegységek után talán ez hangzik a legismerősebben. Hivatalosan az elvégzett munka mértékegysége, a köznyelvben az elektromos energia mértékegységeként használjuk a leggyakrabban. Sajnos a legtöbb családnak igen fontos ez a mértékegység, hiszen az áramszolgáltatóval történő elszámolás alapja a kWh. A napelem rendszerek kiválasztása során kiemelt figyelmet kell szentelni ennek az adatnak. Ugyanis nagyon fontos, hogy mennyi kWh energiát fogyasztunk jelenleg és, hogy a majdani napelem rendszer mennyi energiát fog megtermelni, természetesen minél jobban közelít egymáshoz ez a 2 szám annál alacsonyabb lesz a jövőbeni villanyszámla, ha pedig fedi egymást, akkor egyenesen nulla lesz a fizetendő összeg. De mit is jelent az 1 kWh ez azt jelenti, hogy egy 1kW teljesítményű fogyasztót 1 órán keresztül folyamatosan üzemeltetünk akkor 1 kWh energiát fogunk elhasználni.

É. V. jegyzőkönyv

Az engedélyezési folyamat során merülhet fel ez a kifejezés, az É.V. kifejezés az Érintés Védelmi szavakat rejti.

Villanyóra csere

Ezzel a lépéssel fejeződik be a napelem rendszer telepítése, viszont ez általában hónapokkal azután történik, meg hogy műszakilag átadtuk a napelem rendszert. A cserét az áramszolgáltató végzi el saját előírásai és időbeosztása alapján, így a telepítőnek nincsen ráhatása a csere időpontjára. A csere adminisztratív feladatait azonban minden esetben mi végezzük, a megrendelő csupán át kell, hogy adja a releváns információkat, kitölteni néhány papírt a személyes adatokkal, minden egyéb ügymenet rajtunk megy keresztül. A csere azaz az engedélyeztetési minden esetben megtörténik viszont szinte minden esetben, több hónapot vesz igénybe. A csere során minden esetben digitális eszköz kerül beépítésre, ha már ilyen óránk van lehetséges, hogy csak távolról frissítik a szoftverét és már indul is a visszatáplálás mérése.

Éves energiaigény

A napelem rendszer árajánlatok begyűjtése során a legfontosabb adat, amit át kell adnunk az ajánlattevő cégnek. Hiszen ez alapján lehet a rendszert megtervezni, hogy a lehető legkisebb összegre csökkenthessük a villanyszámlánkat. Az információt az áramszolgáltató számláin találjuk meg a teljes évet pedig, vagy kikérhetjük központilag, vagy ha megvannak a korábbi számlák lefűzve, akkor csak összeadjuk. Az is elegendő, ha a végösszegeket adjuk össze abból gyorsan visszaosztható a tényleges energia mennyiség.

Ajánlatkérés 1065 Budapest, Révay utca 10. info@profiszolar.hu +36 70 778 24 46