Mit jelent a napelem és a napelem rendszer hatékonysága?!

Fontos, hogy értelmezni tudjuk mit is jelent a hatékonyság  hiszen ez a fogalom a napelemekkel kapcsolatosan gyakran előfordul, sőt nagyon gyakran negatív érvként, azaz hogy nem jó technológia a napelem, mert csak 16%-os hatékonysága van.

Mit is jelent a hatékonyság valójában? Gyakori kérdés az ajánlatkérők között, hogy milyen hatékonyságú a napelem amit ajánlunk, viszont a későbbi beszélgetésekből kiderül, hogy az adat nagyon félrevezető módon kerül értelmezésre.

A napelemek hatékonyságát valóban 15-16% közötti adattal szokták megjelölni, ez pontosan azt jelenti, hogy a napelemet ért napsugárzás hány százalékát tudja hasznosítani az adott napelem. Azaz ha 100 W napsütés éri 1 órán keresztül akkor a polikristályos napelemek 15-16 Wh energiát tudnak előállítani. Gyakran jelentik ki, hogy a vékony rétegű napelem nem megfelelő minőségű mert csak 7%-os hatékonyságra képes. Valójában ez számunkra -mint felhasználó- egyáltalán nem fontos, hiszen mi nem a Wh-ért fizetünk hanem a napelem rendszerért. Ez a mutatószám rendkívül fontos a napelem fejlesztőknek, mert ezáltal tudják kimutatni sikereiket, viszont vásárlóként nem kapunk belőle pontos információkat.

A legfontosabb mutatószám a napelem rendszer hatékonysága amit nagyon sok egyéb dolog is befolyásol a napelemeken kívül, mint az inverter átalakítási vesztesége, vezetékek hossza, tájolás, dőlésszög.

Itt kell kiemelni, hogy a lakossági napelem vásárlók szemszögéből nem a besugárzási energia adatokból kell kiindulni. A legfontosabb, hogy a napelem rendszer mennyi energiát termel egy év alatt. Ahhoz, hogy ezt a hatékonysági mutatót megkapjuk tudnunk kell mennyi a napsütéses órák száma a telepítés helyszínén. Az országos sokéves átlag 2200 óra körül alakul.

Ezzel a számmal érdemes elindulni  vegyünk alapul egy 1 kWp méretű polikristályos napelem rendszert a megfelelő minőségű napelemekkel,inverterrel, és szakszerű telepítéssel ez a rendszer 56% hatékonyságra is képes. Mivel egy 1 kWp méretű rendszertől nem várhatunk többet csak azt, hogy 1 kWh energiát termeljen egy óra alatt, azt kell vizsgálnunk, hogy egy év alatt, hány órán keresztül tudja leadni ezt a teljesítményt. Egy jó minőségű napelem rendszer 1250 kWh / kWp / év termelésre képes (1250/2200)*100=56,81% hatékonyság. Persze ez nem azt jelenti, hogy a napelem rendszert 1250 órán keresztül leadja az 1 kWh energiát azon kívül pedig nem működik ez a termelési eloszlik az egész év során.  Ugyan ezen az elven elindulva egy vékony rétegű napelem rendszer ami 1400 kWh energiát termel az ország egész területén akár 63% -os hatékonyságot is elérhet!

Ha mindezt átolvastuk, nincs más hátra mint előkészíteni egy villanyszámlát, megsaccolni az éves fogyasztásunkat (természetesen ha igazi profik vagyunk, akár fejből is tudhatjuk), ha pedig ezzel megvagyunk, de még mielőtt egy árajánlatot kérnénk, érdemes átfutni, hogy mire kell figyelnünk egy napelem kalkulátor használata közben. Ezzel rengeteg energiát spórolhatunk meg magunknak, illetve az otthonunknak is.

 

Ajánlatkérés 1065 Budapest, Révay utca 10. info@profiszolar.hu +36 70 778 24 46