Napelemes tetőcserép megállíthatatlan terjedése … el sem kezdődött!

Egyelőre legalábbis biztosan várat magára. Néha előfordul, hogy jól működő rendszereket szeretnének olyan irányba fejleszteni, amely szinte biztos kudarc, vagy nem előzi meg előtte alapos mérés, tervezés. Rendkívül jól hangzik, hogy új házunk tetejére rögtön olyan cserepeket tegyünk, melyek egyben napelemek is, így letudtunk egy füst alatt mindent!

 

Erről mindig eszembe jut az “otthoni” hajszárítónak szánt találmány.  Az elgondolás elképesztően jó és máig is megtalálható a kész szerkezet minden háztartásban. Voltak azonban nem túl sikeres projektek és elképzelések. Pl.: az első otthoni hajszárítók egyik modellje:

 Napelemes hajszárító

(Itt kell megemlékezni az egyik legviccesebb korai találmányról, mely tulajdonképpen egy üveg maszk, ami a különböző bogarak, szél és szmog ellen egyaránt jól védett volna. Az elképzelés jó, a megvalósítás pedig….döntse el Ön)

Üvegmaszk napi profiknak

Vissza az eredeti témára. A napelem rendszer cserépbe integrálás nagyon jó irány lehetne, de sok akadályba ütközik. Az egyik -szerintünk talán legfontosabb- hogy a klasszikus hullámos cserép formákba annyira magas arányú az árnyékolt terület, hogy jelentősen lecsökkenti a besugárzott területet, ezzel pedig a hatásfok drasztikusan csökken. Megoldást jelent a cserépbe integrált sík napelem felület, ami bár ötletes, de nem oldja meg a következő problémát. Egy átlagos 3kWp rendszer összesen 12 db egyenként 250W panelből áll, szolár kábelekkel összekötve az inverterrel. Tábla mérettől függően legyen 10m2 a komplett rendszer és összesen 14 darab alkatrészből áll. Vajon hány darab cserépre lenne szükség ehhez? És itt jön el a legfőbb gond: minél több alkatrészből áll egy komplett rendszer, annál több a hibalehetőség.

 

Talán kimondhatjuk, hogy nem a véletlennek köszönhető, hogy nem terjedt el egyelőre a technológia. A hagyományos rendszerek sokkal egyszerűbbek és szinte biztosan kedvezőbb árúak akár az első beruházásnál, akkár hosszútávra vetítve.  Egy hagyományos rendszer pedig egészen modern külsőt tud otthonunk kölcsönözni, de arra is van lehetőség, hogy “eldugjuk” a kiváncsi szemek elől.

 

Tipp különösen precíz olvasóknak: érdemes a tető felújítás, csere előtt konzultálni szakemberekkel a napelemkről, így a kábelezés, inverter elhelyezés rendkívül precízen megoldható akár már a szerelés előtt is. (Korábban írtunk arról, hogy az inverter működés közben picit hangosabb lehet, mint azt vártuk, érdemes profikra bízni a telepítést az első lépésektől)

Ajánlatkérés 1065 Budapest, Révay utca 10. info@profiszolar.hu +36 70 778 24 46