Így tervezze meg saját napelem rendszerét!

Fontos, és gyakran felmerülő kérdés, hogy miként kell egy napelem rendszert megtervezni és ténylegesen mekkora rendszerre van szükségünk. A tervezési folyamat alapja, a jelenlegi villanyszámla, akkor kapjuk a legpontosabb adatokat, ha meg van, hogy mennyi az éves energia fogyasztás kWh-ban mert ehhez a számhoz kell párosítanunk egy megfelelő napelem rendszert. A tervezés során persze figyelembe kell venni a tetőfelületet ahová a napelem rendszert telepíteni szeretnénk, mert ritkán de előfordul, hogy nem áll rendelkezésre elegendő tető felület. Ekkor sem kell keseredni vannak alternatív megoldások. Ha adott az ideális tető felület és ismerjük a tető tájolását, valamint dőlésszögét szakemberek ki tudják számolni pontosan a napelem rendszer majdani méretét. Viszont saját magunk is elég jó becslést tudunk végezni a következő metódussal.

Feltételezzük, hogy az éves energia igényünk 3800 kWh ez azt jelenti, hogy a havi villanyszámla megközelítőleg 15 000 Ft ezt szeretnénk a lehető legkisebbre csökkenteni, ehhez ha Profisolar napelem rendszert veszünk alapul aminek a teljesítménye 1250 kWh/kWp/ év. Így egy egyszerű osztással 3800/1250 =3.04 kWp méretű azaz 3 kWp méretű rendszerre lesz szükségünk, ezután összesen 2-3 ezer forint villanyszámla marad egész évre összesen!

Megújuló villanyszámla napelemmel

A becsléseknél figyelembe kell venni, hogy nem minden napelem képes ugyan annyi energiát termelni rendszerként előfordulhatnak akár 30% -os eltérések is, így az ajánlatok elemzése során mindig meg kell kérdezni a várható energia termelési adatokat és így kell megbecsülni saját magunk számára, is hogy mekkora rendszerre van szükségünk, és valóban megfelelő ajánlatot kaptunk-e.

 

Napelem mérete: erről sem feledkezzünk el a tervezés során

Igen fontos és gyakran, néha újra és újra felmerülő kérdés a napelemes rendszer pontos megtervezésének folyamata. Mielőtt a részletekbe belemerülnénk, hadd jegyezzük meg, hogy otthon, néhány kalkulátor végigkattintgatásával és néhány cikk elolvasásával legfeljebb egy jó alapot, kiindulópontot kaphatunk, de a pontos értékekre, a tervezés pontos folyamatához mindenképp vegyük igénybe szakemberek segítségét, akik a saját szemükkel is felmérik a terepet. Egy napelemes rendszer kialakítása akár több évtizedre befolyásolhatja az életünket, ne próbáljunk meg túlságosan spórolni az idővel és a pénzzel.

A napelem mérete nagyban függ attól, hogy milyen villamos energia fogyasztást akarunk kiváltani vele. De mielőtt a villanyszámláink összegeit kezdenénk elemezni, hadd ugorjunk vissza ahhoz a gondolathoz, hogy egy a napelem rendszerek évtizedekig maradnak velünk. Tehát nemcsak a jelenlegi fogyasztásunk a mérvadó, hanem az öt, tíz, tizenöt, húsz év múlva keletkező elektromos áram fogyasztásunk is. A jövőt természetesen egyikünk sem látja, de érdemes belegondolnunk:

– egyik vagy több gyerekünk ki fog költözni addigra?

– most várunk gyereket vagy tervezünk?

– lehetséges, hogy több fogyasztásunk lesz (elektromos kerékpár, autó, stb.)?

– lehetséges, hogy a vizet villamos árammal fogjuk melegíteni?

– vagy akár a fűtést egészében vagy részben elektromos árammal üzemeltetjük majd?

Tehát a jövőképről sem feledkezzünk meg. És nézzük a számokat. Ha a havi villanyszámlánk 15.000 Ft környékén mozog, az azt jelenti, hogy évente kb. 3800 kWh a fogyasztásunk. Egy Profisolar napelem rendszert alapul véve ilyen teljesítménnyel számolhatunk: 1250 kWh/kWp/ év. Nem kell tehát mást tennünk, mint egy egyszerű osztást végeznünk: 3800/1250 =3.04 kWp. Ha tehát egy 3 kWp méretű rendszert választunk, egész évre közül 0-s villanyszámlákkal folytatjuk majd életünket.

A napenergia, mint tudjuk, ingyen van, míg a különböző teljesítményű napelemek nagyobb befektetést igényelnek (egy számjegyű, milliós nagyságrendekben érdemes gondolkodni). A teljesítmény azonban nem minden: egy jó inverter is jó befektetés lehet, hiszen hiába később hozza be az árát egy minősége rendszer, ha több évig, akár 1-2 évtizedig is minimális karbantartással társunk lesz, nem úgy, mint egy olcsó darab, amelyre jóval több időt és pénzt kell áldozni, hogy működőképes maradjon.

Többféle új technika létezik a napelemes rendszerek témakörében, például a napelemes tetőcserép. Egy napelemes cserép telepítése egyszerűbb lehet, mint egy hagyományos napelem és energiát ugyanúgy képes termelni. Ahogy a cikk elején is megjegyeztük, mindenképp azt javasoljuk, hogy profik segítségét vegyük igénybe a tervezés, kivitelezés és telepítés teljes folyamata során.

Ajánlatkérés 1065 Budapest, Révay utca 10. info@profiszolar.hu +36 70 778 24 46